Enter your keyword

Programu Erasmus+ – wizyta w Kavali w Grecji

Programu Erasmus+ – wizyta w Kavali w Grecji

12-osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką nauczycielek: Moniki Kołudzkiej-Wójcik, Justyny Hymki i Karoliny Ignaczewskiej wyruszyły do miasta Kavala w Grecji, aby realizować dalsze zadania w ramach projektu „Skilling Me Softly” – rozwój kompetencji miękkich z Programu Erasmus+.

W dniach 2 – 6 maja uczniowie „Dwójki” razem ze swoimi rówieśnikami z Katalonii i Norwegii byli goszczeni przez Greków w szkole i w swoich domach.

Polska grupa dotarła do Kavala w poniedziałkowe popołudnie, gdzie po zameldowaniu oraz wypakowaniu bagaży została przywitana przez uczniów z Grecji i ich rodziny. To był pierwszy bezpośredni kontakt młodzieży, gdyż wcześniej utrzymywali ze sobą tylko kontakt mailowy.

Kolejny dzień uczniowie spędzili w greckiej szkole, gdzie odbywały się warsztaty, podczas których grecka grupa przedstawiła harmonogram działań na cały tydzień a uczniowie z Katalonii, Norwegii i Polski dokonali charakterystyki swoich gospodarzy. Młodzież przedstawiła również prezentację metodą Pecha Kucha, w której musieli po 20 sekund do każdego z 10 slajdów mówić na dany temat w j. angielskim. Uczniowie zwiedzili również tego dnia szkołę i mogli zobaczyć klasy, w których uczą się ich rówieśnicy w Kavala a nawet wejść na lekcję matematyki czy greki. Kolejne działania tego dnia to prezentacja tzw. Ted Talks oraz obejrzenie filmiku przygotowanego przez drużynę katalońską dotyczącego wzajemnej pomocy. Wieczorem przewidziane były aktywności na pobliskiej plaży. Uczniowie mieli okazję poznać ideę ploggingu, która jak się okazało jest już dość popularna w Hiszpanii.

Środa to przede wszystkim praca w grupach mieszanych – po kilkoro uczniów z każdego państwa miało za zadanie przedstawić swoje zdanie na dany temat, który drużyna wcześniej wylosowała a później przeprowadzić małą debatę na forum. Tego dnia grupy zaprezentowały też samodzielnie wykonane w swoich szkołach plakaty przedstawiające zastosowanie kompetencji miękkich, a dalsza część dnia minęła na wspólnej próbie śpiewania i tańczenia rapu. Młodzież mogła też nauczyć się greckiej zorby. Po zajęciach w szkole uczniowie zostali zabrani do domów swoich gospodarzy, aby poznać ich rodziny oraz zobaczyć, jak wygląda zwykły dzień w greckiej rodzinie.

Kolejny dzień był bardzo aktywny. Uczniowie razem z opiekunami zostali zaproszeni na zwiedzanie miasta: mogli zobaczyć antyczny teatr w Philippi oraz Kościół św. Lidii, w którym odbył się pierwszy chrzest w Europie. W przerwie uczniowie integrowali się grając w piłkę oraz odpoczywając na wspólnym pikniku. Podczas czasu wolnego nie zabrakło zabaw na plaży, kąpieli w morzu oraz przyjemnych promieni słonecznych na piasku.

Ostatni dzień pobytu był bardzo wzruszający. Nadszedł czas pożegnania, podczas którego nie zabrakło łez. Na szczęście drużynę z Katalonii polscy uczniowie będą już niedługo gościć w swojej szkole.