Enter your keyword

Z wizytą w Katalonii

We wrześniu 2019 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza rozpoczęła realizację projektu „Skilling mi Softly” w ramach Europejskiego Programu Erasmus Plus. Do projektu realizowanego w l. 2019 –  2021 przystąpiły (oprócz łowickiej Dwójki) trzy szkoły – Institut D’Auro z Santpedor w Hiszpanii, 6 Gymnasio z Kavala w Grecji oraz Austbo skole ze Stavanger w Norwegii. Projekt ma na celu wzmacnianie kompetencji miękkich. Jednym z elementów projektu są  spotkania w szkołach partnerskich i wymiana doświadczeń dotyczących nabywania tych umiejętności. W związku z tym uczniowie każdej z placówek przygotowują, a następnie prezentują  materiały informujące o tym, czego się nauczyli i jakie umiejętności zdobyli. Jeszcze przed pierwszym wyjazdem uczniowie pod kierunkiem nauczycieli uczestniczyli w zajęciach jogi, przygotowali i przeprowadzili lekcję języka angielskiego w „Przedszkolu Stokrotka”, przygotowali scenariusze i na ich podstawie nagrali scenkę, w której pokazali, jak rozwiązywać problemy i trudne sytuacje, przećwiczyli piosenkę napisaną do programu i zapoznali się z choreografią do niej, zrobili plakat dotyczący strategii rozwoju umiejętności miękkich, nagrali film, w którym przedstawili się przyszłym gospodarzom, przygotowali prezentacje o szkole, regionie i kraju. Po tych czynnościach zostało tylko pakowanie plecaków i odlot do  miejsca pierwszego spotkania czyli Santpedor w Hiszpanii.

Pod opieką koordynatorki projektu pani Moniki Kołudzkiej – Wójcik oraz p. Justyny Hymki, p. Karoliny Ignaczewskiej i p. Ilony Kucharek grupa 12 uczniów – Martyna Firmowska, Nikol Sitnik, Zuzanna Gędek, Miłosz Liberski, Aleksandra Wojciechowska, Nikola Bieniek, Maria Bogusz, Weronika Kołudzka – Wójcik, Katarzyna Kordiaczyńska, Jan Świeszkowski, Róża Tomaszewicz i Maja Wróbel – 10 lutego 2020 r. dotarła do lotniska w Barcelonie, a stamtąd udała się do Santpedor, w którym wreszcie mogła przywitać się z gospodarzami.

W Instytucie d’Auro Pani Dyrektor szkoły oficjalnie przywitała przybyłych i zaprosiła do wysłuchania koncertu przygotowanego przez uczniów szkoły. Następnie goście zostali zaproszeni do sali gimnastycznej, w której obejrzeli przygotowane wcześniej prezentacje zawierające materiały o szkołach, miastach i państwach wszystkich partnerów programu. Kolejnym punktem harmonogramu były zaproponowane przez gospodarzy poranne aktywności – czyli pokaz tego, co czyni dzień lepszym. Uczniowie szkoły w Santpedor przygotowali również instruktaż traktujący o tym, jak ćwiczyć jogę. Po krótkiej przerwie goście mogli zwiedzić szkołę, uczestniczyć w licznych zabawach i przećwiczyć programową piosenkę i choreografię, czyli rap. Młodzieży, podzielona na grupy – przedstawiciele wszystkich krajów – stworzyła układ choreograficzny i refren do piosenki programowej. Cała grupa mogła z przewodnikiem zwiedzić katalońską miejscowość.

Każda grupa była odpowiedzialna za rozpoczęcie dnia, polska grupa nie tylko pokazała prezentację porannych aktywności, ale również zaoferowała prawdziwą lekcję jogi. Uczniowie pod kierunkiem p. Ilony Kucharek przeprowadzili zajęcia znane pod nazwą „Powitanie słońca”. Następnie wszyscy oglądali nagrane wcześniej przez  partnerów programu scenki, po czym w grupach rozwiązywali nowe problemy. Tego dnia goście i gospodarze zostali przyjęci przez Burmistrza Santpedor i zaproszeni na słodki poczęstunek, po czym wrócili do szkoły i doskonalili umiejętności rapowe. Efektem kilkugodzinnych ćwiczeń było nagranie utworu.

Kolejny dzień to chyba najbardziej wyczekiwane przez wszystkich wydarzenie – wycieczka do Barcelony. Turyści zwiedzili jedną z najsłynniejszych świątyń – la Sagradę Familię, budynek Gaudiego – La Pedrera, deptak – La Rambla oraz nadmorski port, czyli Maremagnum.

Następny dzień pobytu w Katalonii to praca i zwiedzanie. Kolejne poranne aktywności prezentowane przez Greków i Norwegów, prezentacja plakatów i filmów dokumentujących nawiązanie kontaktów z lokalnymi instytucjami. Wizyta w Montserrat to ważne wydarzenie. Po pierwsze dlatego, że do klasztoru jedzie się malowniczą drogą wspinającą się dosyć stromo w górę. Po drugie dlatego, że jest to drugi co do ważności ośrodek pielgrzymkowy w Hiszpanii. Po powrocie z klasztoru odbyły się warsztaty prezentujące, jak tworzyć wieżę z ludzi (human tower), kolacja przygotowana przez rodziny goszczące i pożegnanie Norwegów, którzy jako pierwsi opuszczali Santpedor. Polacy i Grecy opuścili Santpedor następnego dnia rano. Wszyscy udali się do Barcelony, którą zwiedzali ponownie, ale już oddzielnie. I tak 15 lutego zakończyła się ta katalońska, wspaniała i bardzo pracowita przygoda. Ale to jeszcze nie koniec programu. Czas na Polskę. Od 11 do 16 maja 2020 r. to my będziemy gospodarzami. Goście przybywajcie, czekamy na was.

autor Monika Kołudzka– Wójcik