11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada w całym kraju świętuje się Narodowy Dzień Niepodległości. Ma ono upamiętniać odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
Po raz pierwszy 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości 23 kwietnia 1937 roku. Następnie został zniesiony ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku.
Święto to przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku.
W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.
W tym roku ze względów bezpieczeństwa w kraju nie odbędą się tradycyjne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Ta wyjątkowa sytuacja nie oznacza przekreślenia idei wspólnego świętowania. Ważne, abyśmy w tym trudnym dla wszystkich czasie okazali solidarność. Wywieśmy flagi, zaśpiewajmy Mazurek Dąbrowskiego w domach, wraz z rodziną. (możecie to uczynić za pomocą strony – niepodległa do hymnu)
Pokażmy, że pomimo przeciwności jesteśmy razem.
Wyniki konkursu „Barwy narodowe”
Z okazji ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI został zorganizowany konkurs „Barwy narodowe”. Przysłano ogromną ilość prac konkursowych. Jury postanowiło przyznać równorzędne wyróżnienia za najciekawsze zdjęcia, doceniając pomysłowość i oryginalność pokazania barw narodowych.
Oto nazwiska wyróżnionych uczniów:
Oliwia Sałek 1b, Julia Jeznach 1a, Alicja Nawrocka 1c, Wojciech Grzelak 2a, Nikola Stychlerz 2b, Filip Kapuściński 3a, Julianna Siejka 3a, Maria Godos 3b, Maria Zabost 3b, Mateusz Roso 3b, Aleksander Szczepanik 4a, Franciszek Jakubowski 4a, Marcel Markiewicz 4a, Piotr Lelonkiewicz 4a, Roksana Schmidt 4b, Antonina Fijałkowska 4b, Filip Drożdżewski 4b, Szymon Stachnal 5a, Lena Jakiel 6b, Katarzyna Więcek 6d, Amelia Wawrzyńczak 6d, Dawid Żelaźkiewicz 7a, Weronika Stawicka 7b, Hanna Domańska 7b, Aleksandra Więcek 8c.
Gratulujemy!
Renata Kamińska i Renata Paciorkowska