Pielgrzymka uczniów SP2 do Niepokalanowa i Szymanowa

W miniony czwartek 29.09.2022 grupa 22 uczniów z klas V i VI SP nr 2  im. Adama Mickiewicza w Łowiczu, udała się wraz z opiekunami na autokarową  pielgrzymkę do Sanktuarium w  Niepokalanowie i Szymanowie. Najważniejszym momentem pielgrzymki była Msza Św. w bazylice NMP o godz. 11.00 , w czasie której dzieci modliły się do Matki Bożej Niepokalanej ofiarując jej swoje intencje i polecając Jej całą społeczność szkolną. Dzieci modliły się również przed relikwiami św. Maksymiliana Marii Kolbe, a także w kaplicy Wieczystej Adoracji.

W budynku, w którym kiedyś była pralnia i stolarnia franciszkanów, urządzono Muzeum św. Maksymiliana, które również udało się nam odwiedzić. Wysłuchaliśmy tu, z ust brata Kazimierza bardzo interesującej historii dotyczącej życia i męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe – założyciela Niepokalanowa. Odwiedziliśmy też najstarszy budynek w klasztorze, miejsce od którego wszystko się zaczęło, czyli starą drewnianą Kaplicę św. Maksymiliana wraz z umieszczoną przed nią figurką Matki Bożej Niepokalanej.

Dzieci obejrzały również nietypową Kalwarię – spektakl o misterium Męki Pańskiej oraz Panoramę Tysiąclecia, szopkę ilustrującą historię Kościoła w Polsce, gdzie ponad 140 figur przechodzi przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej.

Warto wiedzieć, że w klasztorze znajduje się także Ochotnicza Straż Pożarna, jedyna na świecie, gdzie należący do niej strażacy są braćmi zakonnymi. Następnie odwiedziliśmy Radio Niepokalanów, które jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy. Dzięki uprzejmości pracowników radia mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca dziennikarza.

Ponadto odwiedziliśmy franciszkański cmentarz, na którym spoczywają bracia zakonni a wśród nich pochowani tu zostali  książę Jan Drucki-Lubecki (fundator działki pod budowę klasztoru) oraz Franciszek Gajowniczek, za którego św. Maksymilian oddał życie w obozie Auschwitz-Birkenau.

Pielgrzymka została zakończona wizytą w Szymanowie, gdzie spotkaliśmy się z siostrami Niepokalankami, które przedstawiły nam historię swojego zgromadzenia oraz opowiedziały dzieciom o prowadzonej przez siebie szkole.

Organizator pielgrzymki: katechetka Marta Borchard. Opiekunowie: Katarzyna Milczarek oraz Marlena Białek.