Enter your keyword

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza w Miejskiej Bibliotece im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza w Miejskiej Bibliotece im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu

Miejska Biblioteka im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, 3 września 2022 r. o godz. 15.30 w wyjątkowym miejscu – w ruinach zamku prymasowskiego w Łowiczu. Swoją przyrodą i architekturą ruiny zamku prymasowskiego wprowadzą przybyłych w atmosferę utworów A. Mickiewicza.

Patronat Honorowy nad akcją „Narodowe Czytanie” objęła Para Prezydencka.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. 

Uczestników uroczystości, w scenerii zamkowej, witać będą bohaterowie utworów A. Mickiewicza, w których wcielą się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Mickiewicza w Łowiczu pod kierunkiem p. Iwony Machnikowskiej. Przy bramie głównej gości witał będzie przewrotny Mefistofeles, a następnie swój urok roztaczać będą rusałki i inne postaci.

Inscenizację nawiązującą do treści „Ballad i romansów” przygotowali uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu pod kierunkiem p. Karoliny Małeckiej – Wojtasiak i p. Joanny Kucharek. Spektakl pt. „Miej serce i patrzaj w serce” to opowieść o Mickiewiczu i dwójce jego dzieci. Doświadczony już wieszcz stara się pouczyć Marię i Władzia, a przy okazji i widzów, dając lekcję o miłości zawartą w  „Balladach i romansach”. 

Na zakończenie zaplanowano koncert muzyki Pauliny Viardot i Fryderyka Chopina w wykonaniu Anny Kutkowskiej – Kass (sopran koloraturowy) przy akompaniamencie prof. Roberta Morawskiego.

Wydarzenie organizowane jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Ballady i romanse” na zassanie „Romantycznie – literacko i muzycznie  – w działaniach biblioteki miejskiej w Łowiczu”.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w siedzibie biblioteki, w wypożyczalni dla dorosłych, Al. Sienkiewicza 62, od 22 sierpnia 2022 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

Dofinasowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury