Enter your keyword

Półkolonie letnie „Radosne wakacje” w Szkole Podstawowej nr 2 w Łowiczu

W dniach 28.06.2021 r. do 09.07.2021 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Łowiczu odbyły się półkolonie letnie adresowane do uczniów ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Łowiczu. Organizatorem letniego wypoczynku był Urząd Miasta Łowicz. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju można było przyjąć na nie jedynie 35 dzieci. Zostały one podzielone na dwie grupy. Pierwsza – młodsza „Słoneczne Wielbłądy”, których wychowawcą została p. Magdalena Domańska i starsza – „Strażnicy letnich marzeń” z wychowawcą p. Elżbietą Lis.

Wakacyjny czas umilały uczestnikom półkolonii różnorodne formy zajęć organizowane na terenie placówki i poza nią.

Dzieci brały aktywny udział w spotkaniach z pracownikami miejscowych służb mundurowych. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, prócz prelekcji na temat zasad bezpieczeństwa podczas wakacji, zaprezentowali radiowóz policyjny, do którego każdy mógł osobiście wsiąść, by od wewnątrz zobaczyć całe jego wyposażenie. Bardzo atrakcyjnym wydarzeniem okazała się piesza wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej. Tam czekały na dzieci zajęcia w salach edukacyjnych „Ognik”, podczas których poruszone zostały tematy dotyczące powiadamiania służb ratunkowych, znaków ewakuacyjnych i z zakresu ochrony przeciwpożarowej, podręcznego sprzętu gaśniczego, postępowania podczas pożaru w różnych miejscach oraz cechy charakterystyczne tlenku węgla a także ewakuację z zadymionego pomieszczenia. Zajęcia teoretyczne połączone były ze zwiedzaniem Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, aby na żywo zobaczyć sprzęt strażacki, samochody gaśnicze lub podjąć samodzielną próbę gaszenia pozorowanego pożaru. Spontaniczną radość wywoływał u dzieci chłodzący wodny prysznic wprost z pompy gaśniczej.

Ważnym punktem programu półkolonii było spotkanie z pracownikiem Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łowiczu, który uczestników półkolonii zapoznał z tematyką prawidłowego dbania o zdrowie, a szczególnie jak unikać biernego palenia oraz zarażenia kleszczowym zapaleniem mózgu. Z kolei na zajęciach z psychologiem podczas zabaw psychoedukacyjnych dzieci uczyły się wyrażać swoje emocje poprzez różne prace plastyczne.

Program półkolonii obfitował również w liczne wycieczki autokarowe. Jako pierwsza odbyła się do Aquaparku w Kutnie. Wszystkie dzieci z ogromną ochotą korzystały z oferowanych rekreacji wodnych. Miłośnicy mocnych wrażeń mieli do dyspozycji dwie zewnętrzne zjeżdżalnie, z których jedna wyposażona została w multimedialne efekty specjalne. Ponadto miały do dyspozycji wewnętrzną zjeżdżalnię „kamikadze” oraz o poszerzonym torowisku. Ci ceniący sobie wygodę i wodny relaks mogli zadowolić się jacuzzi, czyli wanną wodno – powietrzną o podwyższonej temperaturze.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego „Stajnia u Kowala” w Nieborowie. Ciekawy program obejmował: zwiedzanie stajni, przejażdżki konne oraz wozem, by podziwiać piękno Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, zabawy ruchowe na placu zabaw, zakończony konsumpcją kiełbasek z ogniska.

Filarem atrakcji był niewątpliwie rejs statkiem po Wiśle i podziwianie krajobrazu Płocka z perspektywy tafli wody oraz zwiedzanie miejscowego ZOO.

Interesującą niespodzianką okazała się wyprawa do Karczmy Bednarskiej, gdzie uczestnicy półkolonii zostali zapoznani z historią powstania pizzy, uczestniczyli w jej samodzielnym wykonaniu, a następnie w radosnym spożywaniu przygotowanego przez siebie dzieła. Następnie cała grupa kolonijna skierowała się do „Zagrody Bednarza”, gdzie odbyły się pokazy bednarstwa tradycyjnego, własnoręczne wykonywanie masła i lodów. Dzieci mogły zobaczyć galerię naczyń wykonanych przez bednarza. W trakcie zajęć samodzielnie wykonały wiejską zabawkę – lalkę z sitowia, którą na pamiątkę zabrały ze sobą do domu.

Wrażenia wyniesione z wycieczek z pewnością na długo pozostaną w radosnych wspomnieniach dzieci.

Udanym pomysłem okazała się również wyprawa piknikowa na przyrzeczną plażę, a następnie zajęcia aerobikowe, zorganizowane na muszli koncertowej w Parku Błonie, gdzie tanecznym krokiem poprowadziła całą grupę instruktorka zumby fitness, p. Joanna Gałka – Walczykiewicz.

Nie mniej atrakcyjne okazały się zajęcia stacjonarne typu konkursy, quizy, zabawy i gry integracyjno – ruchowe, przeprowadzane przez twórczych i zaangażowanych wychowawców kolonijnych grup – p. Elę i p. Magdę.

Ostatni dzień pobytu na półkolonii został uwieńczony wizytą w bibliotece miejskiej, gdzie p. Beata Sawicka przeprowadziła lekcję na temat „Podróże w czasie – interaktywnie upowszechniamy tradycje i folklor Ziemi Łowickiej” oraz gry i zabawy edukacyjne realizowane w ramach zadania EKO województwa łódzkiego na 2021 r.

Niespożytej energii dodawały uczestnikom półkolonii przepyszne posiłki, (śniadania i domowe obiady), przygotowywane przez nieocenione p. Beatkę, p. Ulę i p. Anię.

Zaplanowanie i organizacja wypoczynku należała do kierownika półkolonii p. Agaty Zapisek.

Na zakończenie wypoczynku wychowawcy grup, życzyli wszystkim uczestnikom półkolonii miłego i bezpiecznego spędzenia dalszych dni wakacji oraz wyrazili nadzieję na rychłe ponowne spotkanie. Na pożegnanie wręczyli swoim podopiecznym pamiątkowe dyplomy, zaprojektowane przez p. Elżbietę Lis oraz upominek od redakcji Radia Victoria, za wygrany Konkurs, który odbył się podczas kolonijnego pikniku na Łowickich Błoniach.

Wyrażamy nadzieję, że poniższa galeria zdjęć odda, chociaż namiastkę atmosfery wspólnie przeżytych chwil. Zapraszamy 😊